Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w JerozolimiePomorscy bożogrobcy w Pelplinie

W sobotę, 9 listopada 2014r., dzięki gościnności ks. Wincentego Pytlika ESSH, w Pelplinie odbył się kolejny dzień skupienia bożogrobców z Kaszub i Pomorza w którym uczestniczył J. E. Zwierzchnik Zakonu w Polsce Karol Bolesław Szlenkier C*SSH.

Po przyjeździe do Pelplina, rozpoczęło się spotkanie w czasie którego Zwierzchnik przedstawił aktualną sytuację naszego Zakonu w Polsce i zrelacjonował przygotowania do przyszłorocznej Inwestytury w Gnieźnie. W swoim wystąpieniu mocno akcentował realizację celu naszego Zakonu jakim jest pomoc duchowa i materialna chrześcijanom w Ziemi Świętej. Nie wolno nam również zapominać, że poprzez włączenie nas w Zakon Rycerski Bożego Grobu jesteśmy zobowiązani do jeszcze gorliwszego świadczenia prawdy wielkanocnego poranka.

Kolejnym, centralnym punktem skupienia była Eucharystia, sprawowana w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył ordynariusz pelpliński J. E. bp Ryszard Kasyna. W homilii, bp Ryszard, nawiązując do Ewangelii dnia, wskazał nam, na dobre gospodarowanie czasem, na spojrzenie w sposób duchowy, by każda minuta, każda sekunda zbliżała nas do Jezusa, który jest Panem czasu. Mamy czuwać, mówił, pamiętając, że gospodarujemy Bożym czasem. Wskazał tutaj na przykład świętych naszych czasów – Jana Pawła II i Matki Teresy z Kalkuty. W czasie Mszy św. modlono się o pokój w ziemskiej ojczyźnie Jezusa i na całym świecie. Eucharystię zakończyła krótka adoracja Relikwii Cząstki Krzyża św., które pomorscy bożogrobcy mają w swoim posiadaniu.

Bartłomiej Muński ESSH
© OESSH 2009