Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie




Rada Polskiego Zwierzchnictwa OESSH
w Warszawie


Ekscelencje, Szanowni Państwo
Damy i Kawalerowie
Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie


Na uroczystościach odpustowych w Miechowie 15 lipca 2011 r. zgromadziła się liczna grupa naszych Dam i Kawalerów. Po pięknej celebracji w Bazylice, spotkaliśmy się na plebanii, dzięki nadzwyczajnej gościnności Ks. Prałata Jerzego Gredki.

Podczas tego spotkania, między innymi, zapoznaliśmy się z aktualną sytuacją remontową miechowskiego zespołu klasztornego. Obecnie pragniemy podzielić się z szerszym gronem czcigodnych Konfratrów, przypominając blisko dziewięciowiekową historię i dorobek Bożogrobców na Ziemi Miechowskiej i w Małopolsce.

Od niemal dwóch wieków, po kasacie Zakonu w 1819 roku, świetność zespołu klasztornego Bożogrobców w Miechowie sukcesywnie ulegała degradacji. Proces ten wydatnie pogłębiła II wojna światowa i lata dominacji komunistycznej, kiedy to klasztor zamieniono na mieszkania komunalne. Od 15 lat, staraniem Ks. Prałata Jerzego Gredki, Bazylika i klasztor z bezcenną Kaplicą Grobu Bożego w tzw. „Polskiej Jerozolimie” przeżywają swój renesans. Aktualnie Parafia Grobu Bożego w Miechowie dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej prowadzi rewitalizację Domu Generałów i części zespołu klasztornego z przeznaczeniem na Regionalne Muzeum Ziemi Miechowskiej. Oczywiście, głównymi eksponatami będą przedmioty liturgiczne i świeckie oraz księgi pozostałe po Bożogrobcach od średniowiecza aż po dzień dzisiejszy.

W południowej części klasztoru obok wieży kościoła zostanie urządzona siedziba naszego Zakonu. Decyzja Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu oraz Pasterza Diecezji Kieleckiej – Ks. Biskupa Kazimierza Ryczana w tej sprawie została ogłoszona we wrześniu ubiegłego roku, podczas Pierwszych Miechowskich Dni Jerozolimy. W czasie prac budowlanych zostały już przygotowane odpowiednie pomieszczenia, tj. sala narad z biblioteką, siedziba Zwierzchnictwa, poczekalnia i zaplecze sanitarne. Dodatkowo do dyspozycji będą inne pomieszczenia kompleksu, takie jak: duża sala konferencyjna, kawiarnia itp. Na urządzenie i wyposażenie wnętrza siedziby Zakonu potrzeba ok. 100 tys. zł.

W dotychczasowe prace włączyli się już komandor Stanisław Osmenda oraz kawalerowie: Aleksander Piotrowski, Julian Czekaj i Stanisław Tępiński, a także kilku innych Członków Zakonu.

Drodzy Konfratrzy, pozwalamy sobie zaapelować do Państwa – Członków naszego Zakonu - o włączenie się w to wspólne dzieło, którego celem jest zachowanie najcenniejszego dziedzictwa i spuścizny naszego Zakonu w Polsce.

Mamy nadzieję, że na Drugie Dni Jerozolimy w Miechowie siedziba Zakonu będzie w pełni gotowa i funkcjonująca. Jest to konieczne również dla właściwego zabezpieczenia wszystkich dokumentów i innych cennych rzeczy będących dorobkiem Zakonu w okresie współczesnym po reaktywowaniu.
Dobrowolne ofiary prosimy przesyłać na konto Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego nr 26 8009 1046 0012 3783 2002 0001 z dopiskiem „darowizna na Miechów – Polską Jerozolimę”. Jednocześnie informujemy, że darowizny na cele społeczne i kultu religijnego mogą być odliczane od podstawy opodatkowania w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego.

Dziękując za zrozumienie i wsparcie tego szlachetnego dzieła z góry wszystkim Konfratrom składamy serdeczne Bóg zapłać!

Miechów, 15 sierpnia 2011 r.

Członkowie Rady Zwierzchnictwa OESSH w Polsce



BAZYLIKA GROBU BOŻEGO W MIECHOWIE
Archiwum Urzędu Gminy i Miasta Miechów





Wszelkie publikacje i wystąpienia publiczne dotyczące Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, winny posiadać imprimatur Rady Polskiego Zwierzchnictwa OESSH. Wymóg uzyskania nihil obstat jest gwarancją kształtowania prawdziwego, a także spójnego wizerunku Zgromadzenia, należącego do struktur Kościoła Katolickiego i naznaczonego Jego najwyższym autorytetem. Dbałość w tym względzie jest obowiązkiem wszystkich członków Zakonu, umocowanym podjętymi zobowiązaniami.

© OESSH 2009