Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w JerozolimieWszelkie publikacje i wystąpienia publiczne dotyczące Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, winny posiadać imprimatur Rady Polskiego Zwierzchnictwa OESSH. Wymóg uzyskania nihil obstat jest gwarancją kształtowania prawdziwego, a także spójnego wizerunku Zgromadzenia, należącego do struktur Kościoła katolickiego i naznaczonego Jego najwyższym autorytetem. Dbałość w tym względzie jest obowiązkiem wszystkich członków Zakonu, umocowanym podjętymi zobowiązaniami.


Fot. Karol Białkowski / Foto Gość


Zmarł ks. kanonik Czesław Mazur ESSH

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 14 marca 2018 r. zmarł przeżywszy 61 lat nasz Czcigodny Konfrater śp. ks. kanonik Czesław Mazur, kawaler Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, do którego został przyjęty w 2002 r. podczas Inwestytury na Wawelu w Krakowie. Był proboszczem parafii Ducha Świętego we Wrocławiu i prepozytem Kapituły Świętokrzyskiej.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie,
a światłość wiekuista niechaj MU świeci na wieki wieków.
Amen

*

Msza św. pogrzebowa celebrowana będzie w czwartek 22 marca 2018 r. o godz. 11.00, w kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Bradzkiej 2/4 we Wrocławiu. Przewodniczyć będzie J. E. abp Józef Kupny C*SSH, metropolita wrocławski.
Oświadczenie o ponownym otwarciu
Bazyliki Grobu Świętego - 27 lutego 2018 r.

My, stojący na czele kościołów odpowiedzialnych za Bazylikę Grobu Świętego i Status Quo, zarządzający różnymi chrześcijańskimi świętymi miejscami w Jerozolimie – Greckim Ortodoksyjnym Patriarchatem, Kustodią Ziemi Świętej i Patriarchatem Ormiańskim – dziękujemy Bogu za oświadczenie wydane dzisiaj przez premiera Netanjahu i wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim tym, którzy niestrudzenie pracowali nad utrzymaniem chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie i bronieniem Status Quo.

Po konstruktywnej interwencji premiera, Kościoły oczekują na zaangażowanie się ministra Hanegbi i wszystkich, którzy kochają Jerozolimę, w celu zapewnienia, że Nasze Święte Miasto, w którym nasza chrześcijańska obecność nadal staje przed wyzwaniami, pozostaje miejscem, w którym trzy monoteistyczne religie mogą wspólnie żyć i się rozwijać

W następstwie tych ostatnich wydarzeń ogłaszamy, że Bazylika Grobu Świętego, czyli miejsce ukrzyżowania Naszego Pana, a także Jego Zmartwychwstania, zostanie ponownie otwarta dla pielgrzymów jutro, 28 lutego 2018 r. o godz. 4.00.

THEOPHILOS III Grekokatolicki Patriarcha Jerozolimy
FRANCESCO PATTON Kustosz Ziemi Świętej
NOURHAN MANOUGIAN Ormiański Patriarcha Jerozolimy

Ze strony www.custodia.org
Tłumaczyła E. Jastrzębska
Inwestytura OESSH Katowice 2018

W sobotę 16 czerwca 2018 r. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się Inwestytura Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Inwestyturę Dam i Kawalerów sprawować będzie J. Em. Kazimierz Kardynał Nycz EMCSSH Wielki Przeor Zwierzchnictwa OESSH w Polsce, Metropolita Warszawski. Uroczystej Mszy świętej przewodniczyć będzie J. E. abp Wiktor Sworc Metropolita Katowicki. Główne uroczystości poprzedzi Obrzęd Czuwania w dniu 15 czerwca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach - Brynowie, pod przewodnictwem J. E. abpa Józefa Kupnego C*SSH Metropolity Wrocławskiego. Czytaj dalej >>>
Fot. Janusz Kamiński CSSH

Rekolekcje wielkopostne OESSH

W dniach 16-18 lutego 2018 r. doroczne rekolekcje przeżywał na Jasnej Górze Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Myślą przewodnią skupienia wielkopostnego były słowa: „Pod natchnieniem Ducha Świętego”. Kazania rekolekcyjne głosił biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha. W rekolekcjach uczestniczyło ok. 250 osób - członkowie Zakonu wraz z rodzinami. Obecny był komandor Józef Dąbrowski, zwierzchnik Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Galeria zdjęć >>>
Peregrynacja ikony i relikwii bł. Bartolo Longo
w diecezji kieleckiej

Fot. Janusz Kamiński CSSH

W Szkole Katolickiej im. św. Stanisława Kostki w Kielcach rozpoczął się kolejny dzień peregrynacji ikony i relikwii bł. Bartolo Longo. Na lekcjach religii w LO J. E. Zwierzchnik OESSH w Polsce Józef Dąbrowski CSSH przybliżył młodzieży postać błogosławionego, a także opowiadał o sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej, a także o roli i zadaniach jakie ma do spełnienia Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Następnie w Kaplicy szkolnej odprawiona została Msza św. której przewodniczył ks. Stanisław Słowik CSSH. Na zakończenie wszyscy obecni mieli możliwość ucałowania relikwii Bartolo Longo. Galeria zdjęć >>>

Janusz Kamiński CSSH
Fot. Janusz Kamiński CSSH

W niedzielę 4 lutego 2018 r. rozpoczęła się peregrynacja ikony i relikwii bł. Bartolo Longo w diecezji kieleckiej. Mszą Św. o godz. 11.00 w kieleckiej katedrze, którą celebrował J. E. bp Jan Piotrowski relikwie rozpoczęły wędrówkę po naszej diecezji. Po zakończeniu nabożeństwa i ucałowaniu relikwii przez wiernych o godzinie 17.30 członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie modlili się Różańcem świętym, którego błogosławiony Bartolo Longo był wielkim propagatorem. Galeria zdjęć >>>

Janusz Kamiński CSSH
Spotkanie noworoczne w Katowicach

W Centrali Caritas Archidiecezji Katowickiej odbyło się doroczne spotkanie noworoczne śląskich Dam i Kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie z J. E. Arcybiskupem Metropolitą Katowickim Wiktorem Skworcem. Na wspólnych nieszporach kolędowych zgromadzili się Kawalerowie i Damy z diecezji gliwickiej, sosnowieckiej i katowickiej. Obecny był także Zwierzchnik Polski Zakonu J. E. komandor Józef Dąbrowski.
Członkowie Zakonu byli obecni wraz ze swymi współmałżonkami. Po nieszporach w kaplicy Domu Św. Józefa goście wysłuchali krótkiego, ale pięknego koncertu kolęd w wykonaniu młodzieży z Halemby pod dyrekcją p. Patrycji Sanockiej. Po koncercie odbyła się w Domu św. Marcina wspólna agapa. Podczas posiłku wspomniano, że tegoroczna Uroczystość Inwestytury Zakonu odbędzie się w dniach 15 i 16 czerwca w Katowicach.
Galeria zdjęć >>>
Łączymy się w modlitwie z naszymi Konfratrami, którzy razem ze wspólnotą parafii Grobu Bożego w Miechowie, zanoszą do Boga Ojca prośby o powrót do zdrowia Przewielebnego Księdza Dziekana Mirosława Karczmarczyka, kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i bł. Bartolo Longo módlmy o jego uzdrowienie.

W niedzielę 21 stycznia 2018 r. przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – Zwierzchnictwo w Polsce o godz. 11.30 w bazylice miechowskiej uczestniczyli w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem o. prof. dra hab. Narcyza Klimasa, franciszkanina - bernardyna posługującego w Kustodii Ziemi Świętej. Intencją Eucharystii była modlitwa o szybki powrót do zdrowia dla ks. proboszcza Mirosława Kaczmarczyka, kawalera zakonu. Od kilku miesięcy miechowski dziekan i proboszcz zmaga się z chorobą nowotworową. Ks. Mirosław dziękuje za modlitwy i sprawowane Msze św. w Jego intencji i zapewnia o swojej pamięci w modlitwie.
Fot. Janusz Kamiński

Spotkanie opłatkowe w Kielcach

13 stycznia 2018 r. członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie z diecezji kieleckiej zgromadzili się na spotkaniu opłatkowym. Poprzedziły je nieszpory w kościele św. Jana Pawła II w Kielcach pod przewodnictwem J. E. bpa Jana Piotrowskiego ordynariusza kieleckiego. W spotkaniu wziął udział J. E. Józef Dąbrowski CSSH Zwierzchnik OESSH w Polsce. Galeria zdjęć >>>
Spotkanie opłatkowe w Krakowie

10 stycznia 2018 r. grupa członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie z diecezji krakowskiej gościła na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Gospodarzem był metropolita krakowski, J. E. abp Marek Jędraszewski, któremu na wstępie w imieniu przedstawicieli Zakonu złożył życzenia świąteczne i noworoczne oraz podziękował za prawie roczną już posługę dla kościoła krakowskiego komandor z gwiazdą Janusz Kawecki. Powiedział m.in. „Obserwujemy ją i uczestniczymy w niej odbierając słowo i gesty, które arcybiskup nam wszystkim przekazuje. Ekscelencja każdemu z osobna potrafi powiedzieć, że przypisana jest mu służba Panu Bogu, Kościołowi, ale i ojczyźnie. Cieszymy się, że oczy Polski zwrócone są na Kraków i chociaż ułamkami zdań przekazywanych przez media mogą się również inni bogacić". Czytaj dalej >>>

Nagranie całego przemówienia Księdza Arcybiskupa

Fot. i nagranie: Katarzyna Katarzyńska, Joanna Adamik /Archidiecezja Krakowska
ARCHIWUM

© OESSH 2009