Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w JerozolimieW dzień wspomnienia świętego

22 października 2014 r. grupa krakowskich bożogrobców, której przewodził komandor Stanisław Abrahamowicz, do których dołączył niemal prosto z Ziemi Świętej komandor Stanisław Osmenda, uczestniczyła w Mszy świętej odpustowej w sanktuarium w Centrum Jana Pawła II na Białych Błotach w Krakowie. Jak wiadomo 36 lat temu 22 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła, wybrany na papieża rozpoczął swój pontyfikat, wypowiadając pamiętne do dziś zwłaszcza dla Polaków słowa: „Nie lękajcie się”.

Uroczystą Mszę świętą celebrował kardynał Stanisław Dziwisz wraz z biskupami i około dwustoma kapłanami z archidiecezji krakowskiej. Metropolita krakowski w homilii przypomniał, jakim księdzem był Jan Paweł II, pełnym pragnienia pełnienia służby Bogu. - Ile w nas jest miłości – zapytywał kardynał. – Bezinteresowności i pragnienia służby, która nie liczy godzin, bo pełny etat w Królestwie Bożym, to 24 godziny na dobę. Wskazywał też na Jana Pawła II, jako papieża rodziny, dającego przykład do ciągłego naśladowania, co jest szczególnie ważne, gdy pojawiają się – jak stwierdził - zagrożenia sekularyzmu i hedonizmu, które podważają stabilność rodziny i małżeństwa. Pod koniec Mszy świętej ksiądz biskup Jan Zając komandor z Gwiazdą OESSH poprowadził, zazwyczaj rozważane na zewnątrz kościoła podczas procesji z lampionami wprowadzone przez świętego Jana Pawła II tajemnice światła.

Na czas uroczystości odpustowych, aż do 11 listopada prezentowany w sanktuarium jest ołtarz „Donum Caritas et Pax”, wykonany przez naszego konfratra Mariusza Drapikowskiego. Nowe dzieło artysty ukazuje w centralnej części całunu turyńskiego szczególnie wymowną pietę Matki Boskiej z Chrystusem, którego symbolizuje tu Eucharystia.

Małgorzata Chojnacka-Dzieszyńska DSSH

© OESSH 2009