Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w JerozolimieRadom 2004 – Pelplin 2014

Na zaproszenie Czcigodnego ks. prałata Wincentego Pytlika ESSH zjechali do Pelplina tegoroczni dziesięciolatkowie, by wspólnie podziękować Panu Bogu za dar przynależności do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – Zwierzchnictwo w Polsce.

W 2004 r. przyjęto do Zakonu dwunastu nowych członków. Inwestytury dokonał J. E. bp Andrzej Franciszek Dziuba CSSH, osobiście bardzo zaangażowany w tworzeniu Zwierzchnictwa Polskiego OESSH. Czuwaniu przewodniczył J. E. abp Zygmunt Zimowski, ówczesny ordynariusz radomski.

Uroczysta Msza św. dziękczynna, odprawiona w sobotnie południe, poprzedzona została spotkaniem z J. E. bp. Ryszardem Kasyną ordynariuszem diecezji pelplińskiej. Wspólne „Anioł Pański” ofiarowaliśmy w intencji pokoju w Ziemi Świętej, na Ukrainie i na całym świecie.

Sobota to także dzień rozpoczęcia tygodniowego odpustu w pobliskim Piasecznie, gdzie od stuleci czczona jest Najświętsza Maryja Panna - Królowa Pomorza i Matka Jedności - w cudownej figurze. Droga Krzyżowa odprawiona w trakcie Procesji Eucharystycznej, z pięknymi i głębokimi rozważaniami ks. proboszcza Andrzeja Ossowskiego była dla nas - Stróżów Pustego Grobu - szczególnym przeżyciem. Piasecka Kalwaria ma 15 stacji. Modliliśmy się tam także za naszego Konfratra Śp. Mieczysława Kopcia ESSH, który odszedł do Pana niecałe dwa tygodnie temu. Wierzymy, iż był z nami w Świętych Obcowaniu.

Żegnając wspaniałą i dostojną Katedrę Pelplińską, główne miejsce naszych jubileuszowych rekolekcji, z wdzięcznością myśleliśmy o Gospodarzach. Niech Pan Bóg błogosławi zwłaszcza naszemu Konfratrowi kursowemu ks. prałatowi Wincentemu w jego wielopłaszczyznowym działaniu dla Prawdziwego Bożego Dobra i Piękna.

Zakończeniem naszego spotkania były uroczystości odpustowe w Górznie, gdzie dołączyliśmy do Zwierzchnika J. E. Karola Bolesława Szlenkiera C*SSH oraz naszych pomorskich i warszawskich bożogrobców.

Danuta Orzechowska DCSSH© OESSH 2009