Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie



850 LAT BOŻOGROBCÓW W POLSCE
Rozpoczęcie obchodów w Miechowie

29 września 2013 roku rozpoczęły się w Miechowie obchody 850-lecia Zakonu Rycerskiego Świętego Bożego Grobu w Polsce. Gościem honorowym był nuncjusz papieski arcybiskup Celestino Migliore. Podczas spotkania z damami i kawalerami OESSH stwierdził, że to ogromna dlań radość, jako członka Zakonu uczestniczyć wraz z nami w tej uroczystości, skoro czuje się jednym z nas. Następnie przed siedzibą Zakonu nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Macieja Miechowity dłuta krakowskiego rzeźbiarza Wincentego Kućmy, przy dźwiękach specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu „Jutrznia miechowska” w wykonaniu jazzmanów krakowskich. Maciej Miechowita, żył w XV wieku i przez osiem lat sprawował funkcję rektora Akademii Krakowskiej. Ma on szczególne zasługi dla rozwoju takich nauk, jak astronomia, filozofia, medycyna i historia. Pomnik poświęcili arcybiskup Celestino Migliore i biskup Kazimierz Ryczan. Potem 65 Bożogrobców wraz z duchownymi przeszło procesyjnie przez miechowski rynek do Bazyliki Bożego Grobu. Mszę św. koncelebrowali arcybiskup Celestino Migliore, biskup Kazimierz Ryczan, ks. infułat Józef Wójcik, opat OO Cystersów w Jędrzejowie Edward Stradomski, ks. prałat Tadeusz Kukla, ojciec Nikodem Gdyk, ks. prałat Stanisław Słowik, nowo mianowany proboszcz ks. Mirosław Kaczmarczyk oraz księża z diecezji kieleckiej. Celebranci sprawowali Mszę świętą o spokój duszy infułata Jerzego Gredki.

Na wstępie Zwierzchnik J. E. Karol Bolesław Szlenkier C*SSH odczytał okolicznościowy list od Wielkiego Mistrza Kardynała Edwina Fredericka O'Briena. Arcybiskup Celestino Migliore nawiązał w homilii do historii Zakonu Stróżów Grobu Bożego, nazwanych Miechowitami, którzy szerząc w średniowieczu kult pustego Grobu Bożego w Polsce odegrali ważną rolę w Europie. Stwierdził on, że damy i kawalerowie, przyjmowani do Zakonu, składając deklarację przed inwestyturą o szerzeniu jego idei mają szczególny obowiązek świadczenia o swej głębokiej wierze, nie tylko modlitwą lecz czynami, zarówno w Kościele polskim, jak i w Ziemi Świętej. Potwierdza to moje przekonanie, że nie darmo jesteśmy zakonem papieskim, jak to wyraźnie podkreślił Ojciec Święty Franciszek 13 września podczas światowego spotkania z Bożogrobcami w Watykanie, gdzie zachęcił nas, byśmy byli ambasadorami miłości i miłosierdzia nie tylko wśród wiernych.

Zwierzchnik wręczył nuncjuszowi papieskiemu herb OESSH, komandor Stanisław Osmenda - płaskorzeźbę bazyliki miechowskiej w brązie. Po Mszy świętej w procesji przeszliśmy do kaplicy Grobu Bożego, a następnie do odrestaurowanego refektarza na posiłek. Tam arcybiskup Celestino Migliore otrzymał od Zwierzchnika album, wydany przez Zwierzchnictwo w Polsce na temat historii i działalności Zakonu Bożego Grobu. Autorem publikacji jest dr Marian Małecki. Na uwagę zasługują zdjęcia dziedzictwa polskich Bożogrobców wykonane przez fotografika Pawła Mazura. W publikacji wykorzystano m.in. fotografie autorstwa Janusza Kamińskiego CSSH. Całą uroczystość wspaniale przygotowali ceremoniarz świecki Stanisław Osmenda i ceremoniarz duchowny prałat Jerzy Bielecki. W uroczystościach uczestniczył nowy proboszcz bazyliki Bożego Grobu w Miechowie ks. Mirosław Kaczmarczyk. Mamy nadzieję, że będzie dalej pomyślnie prowadził dzieło, rozpoczęte przez śp. Infułata Jerzego Gredkę, czego mu z całego serca życzymy.

Małgorzata Chojnacka Dzieszyńska DSSH


















































Fot. Janusz Kamiński CSSH




© OESSH 2009