Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie



Zwierzchnik bożogrobców W Kaszubskiej Jerozolimie

W dniach 18-20 maja 2012 r. odbył się doroczny odpust Wniebowstąpienia Pańskiego, który zgromadził rzesze pielgrzymów, w tym miedzy innymi dwie najstarsze kompanie z Gdańska Oliwy i Kościerzyny, które do Wejherowa pielgrzymują od 340 lat. Ta druga ma do pokonania w jedną stronę ok. 100 km i jest poza domem aż pięć dni. Na ten najstarszy odpust kalwaryjski przybywa ponad 20 pieszych pielgrzymek z południowych Kaszub, dlatego nazywany jest „odpustem lądowym”. Stolica Apostolska obdarzyła to miejsce licznymi odpustami, z których dziś pięć z nich celebrowanych jest uroczyście.

W tym roku, na zaproszenie kustosza Sanktuarium, o. Tyberiusza Nitkiewicza, w uroczystościach tych wziął udział J. E. Zwierzchnik komandor Karol Szlenkier i tradycyjnie pomorscy bożogrobcy.

Główne uroczystości rozpoczęła procesja wszystkich kompani pątniczych z Najświętszym Sakramentem z kościoła klasztornego na Kalwarię, gdzie przy kościele Trzech Krzyży została odprawiona Suma odpustowa, której przewodniczył sufragan gdański ks. bp Ryszard Kasyna. Obecny był również prowincjał franciszkanów z prowincji poznańskiej o. Filemon Janka.

Na zakończenie uroczystej celebry został poproszony o zabranie głosu Zwierzchnik, który podziękował za zaproszenie do kaszubskiej Jerozolimy i wspólną modlitwę o pokój w Ziemi Świętej. Jako dar całego Zakonu, na ręce kustosza ofiarował dla wejherowskiego Sanktuarium figurkę Dzieciątka Jezus przywiezioną specjalnie z Betlejem, a którą ufundował kawaler Mirosław Słowikowski. Natomiast cała pomorska konfraternia ofiarowała wejherowskiemu sanktuarium czerwony ornat.

Na pamiątkę spotkania Zwierzchnik ofiarował w darze ryngraf z godłem Zakonu: ks. bp. Ryszardowi, o. prowincjałowi Filemonowi i o. kustoszowi Tyberiuszowi.

Bartłomiej Muński OESSH
























© OESSH 2009