Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w JerozolimieZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI ŻAŁOBNYCH
"Błogosławieni,którzy zabiegają o pokój
albowiem będą nazwani synami Boga."
(Mt 5,9)

W dniu 23 stycznia 2013 roku po długiej chorobie zmarł w Warszawie

KSIĄDZ KARDYNAŁ JÓZEF GLEMP
WIELKI PRZEOR
POLSKIEGO ZWIERZCHNICTWA
ZAKONU RYCERSKIEGO ŚWIĘTEGO GROBU BOŻEGO
W JEROZOLIMIE

Przechowujemy we wdzięcznej pamięci to, że z inicjatywy Śp. Księdza Kardynała powstało Zwierzchnictwo Narodowe w Polsce oraz to, iż od samego początku, tj. od 1995 roku Jego Eminencja Ksiądz Kardynał piastował Urząd Wielkiego Przeora.

Damy i Kawalerowie Polskiego Zwierzchnictwa wyrażają Panu Bogu wdzięczność za trwającą 17 lat posługę Księdza Kardynała w Zakonie Rycerskim. Posługa ta przypadała na trudny czas powstania Zwierzchnictwa i kształtowania jego struktur w Polsce.

W naszych sercach i w naszej pamięci Ks. Kardynał ma szczególne miejsce jako Najczcigodniejszy Pasterz, mobilizujący nas do stałej troski o Miejsca Święte w Jerozolimie. Ksiądz Prymas był wielkim Orędownikiem wprowadzenia trwałego pokoju na Ziemi Chrystusa, troszcząc się o los chrześcijan tam żyjących.

Wypełniając zadania Wielkiego Przeora Polskiego Zwierzchnictwa OESSH, Ksiądz Kardynał podczas uroczystych Inwestytur przyjmował od nas Rycerzy i Dam stosowne przyrzeczenia. Jest to dla nas wielkim zaszczytem i jednocześnie zobowiązaniem do pełnego realizowania w naszym życiu zadań statutowych związanych z charyzmatem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Łącząc się w modlitwie z wszystkimi, których śmierć Księdza Kardynała Prymasa Seniora okryła żałobą, prosimy Pana Boga o wieczną radość w Niebie dla naszego Wielkiego Przeora.

Polskie Zwierzchnictwo
Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego
w Jerozolimie

W sobotę 26 stycznia 2013 r. Polskie Zwierzchnictwo Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie wystawiło wartę honorową przy trumnie śp. JÓZEFA KARDYNAŁA GLEMPA, Prymasa Polski Seniora, Kawalera Wielkiego Krzyża, Wielkiego Przeora Polskiego Zwierzchnictwa OESSH, wystawionej w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie. Damy i Kawalerowie Zakonu z wielu regionów Polski, na czele z obecnym podczas ceremonii żałobnej Zwierzchnikiem J.E. Karolem B. Szlenkierem KC*HS, żegnali swego Arcypasterza i twórcę Zwierzchnictwa OESSH w Polsce. Wspólnie z Bożogrobcami hołd śp. Kardynałowi Prymasowi oddała, założona w 1507 roku, warszawska Archikonfraternia Literacka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W niedzielę 27 stycznia liczne grono Bożogrobców uczestniczyło we Mszy św. w warszawskiej Bazylice Św. Krzyża o godz.13.oo. To był bardzo osobisty moment dla członków naszego Zakonu, gdy mogliśmy oddać hołd swojemu Wielkiemu Przeorowi, co zostało podkreślone także w homilii. Przez cały czas trzymaliśmy wartę honorową przy trumnie śp. Księdza Prymasa. W dalszej części ceremonii, wzięliśmy udział w podniosłej procesji żałobnej ulicami Warszawy do Archikatedry. Mimo mrozu stawiły się bardzo liczne organizacje świeckie i kościelne. Po przybyciu na miejsce o godzinie 18.00 rozpoczęła się Msza św., w której także uczestniczyliśmy, zaciągając ponownie wraz z J. E. Zwierzchnikiem wartę honorową, a jednocześnie porządkową, którą sprawowaliśmy do końca . Po nabożeństwie służbę podjęła Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej i inne organizacje.

28 stycznia 2013 r. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie pożegnaliśmy śp. Józefa Kardynała Glempa Prymasa Polski Seniora, Wielkiego Przeora Zwierzchnictwa OESSH w Polsce. Mszy św. przewodniczył J. Em. kard. Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski, homilię wygłosił Prymas Polski J. E. abp Józef Kowalczyk. W nabożeństwie wzięli również udział metropolita koloński kard. Joachim Meisner, metropolita Barcelony kard. Lluis Martinez Sistach, arcybiskup Pragi i Prymas Czech kard. Dominik Duka, Prymas Węgier, metropolita Budapesztu kard. Péter Erdő, arcybiskup Zagrzebia kard. Josip Bozanić, a także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko z Rzymu. Obecni byli również Bożogrobcy na czele z J. E. Karolem Bolesławem Szlenkierem KC*HS, który w imieniu J. Em. kard. Edwina Fredericka O’Briena Wielkiego Mistrza reprezentował na pogrzebie Wielkie Magisterium Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
W ceremonii uczestniczyli m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką, b. prezydent RP Lech Wałęsa, b. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, b. premier Tadeusz Mazowiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu RP, ambasadorowie, parlamentarzyści, przedstawiciele innych Kościołów, żołnierze oraz delegacje wielu organizacji i instytucji, a także władze samorządowe Warszawy i innych miast. Pomimo mrozu przed świątynią zgromadziło się wielu wiernych. Podczas trwających trzy dni uroczystości żałobnych nabożeństwa za duszę śp. Kardynała Prymasa odprawiane były w całej Polsce oraz z udziałem Polonii na wielu kontynentach. Śp. kard. Józef Glemp spoczął w krypcie archikatedralnej.


ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI ŻAŁOBNYCH

© OESSH 2009