Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie



Apel Jasnogórski – 25 lutego 2012 roku

Matko ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana,

W sobotni wieczór, na progu Wielkiego Postu, stają do apelu damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którzy w swej najnowszej historii już po raz trzeci odbywają rekolekcje na Jasnej Górze. Przychodzimy tutaj, aby umocnić swoje siły duchowne do wypełnienia misji damy i kawalera Zakonu. Chcemy też złożyć akt synowskiego zawierzenia wobec Matki ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. To łaska Boża, że możemy nasze życie z wiary rozwijać w ramach Zakonu, którego historia zaczyna się w Ziemi Świętej, czyli tam, gdzie Jezus się urodził, wzrastał i doświadczył zbawczej Męki. Duszą i sercem przebywamy w miejscach Jego ukrzyżowania i śmierci. W sposób szczególny wpatrujemy się w miejsce, gdzie Jezus został złożony do grobu i gdzie zmartwychwstał. To w tym miejscu pierwsza grupa rycerzy pełniła opiekę nad Bożym Grobem.

W nasz Zakon wpisane są także tradycje i ideały polskich Bożogrobców, których historia na polskiej ziemi zaczyna się w 1163 roku w Miechowie. Bożogrobcy wprowadzili w Polsce liturgię i nabożeństwa zaczerpnięte z tradycji jerozolimskiej. Organizowali uroczystości w Wielkim Tygodniu i budowali groby w Wielki Piątek. Członkowie zakonu zajmowali się szpitalnictwem, a także szkolnictwem. Rozkwit Zakonu miał miejsce w XV wieku, a miechowskie sanktuarium Grobu Bożego było jednym z najbardziej prężnych ośrodków zakonu. Zakończenie działalności zakonu Bożogrobców, zwanych Miechowitami, miało miejsce w 1819 roku. Zakon Bożogrobców, kanoników – osób duchownych, żyjących według reguły św. Augustyna, uległ kasacie wskutek ukazu carskiego.

W 1847 roku decyzją Piusa IX Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się już nie jako zakon osób duchownych, żyjących według reguły św. Augustyna, lecz jako stowarzyszenie osób duchownych i świeckich, wprawdzie nie związanych ślubami zakonnymi, ale złączonych tradycjami i ideałami niesienia pomocy chrześcijanom w Ziemi Świętej. Te idee i tradycja to -jak napisze współczesny poeta – jak lina rzucona nam z głębokości historii, abyśmy nie stracili więzi z wcześniejszymi pokoleniami i odkryli sens wspólnotowego losu: wierności, odwagi, ofiary i zmartwychwstania.

W odnowionym Zakonie Rycerskiego są osoby świeckie i duchowne w randze kawalerów, a od końca XIX wieku również kobiety w randze dam. W Polsce pierwsza inwestytura po odrodzeniu zakonu miała miejsce w Warszawie 25 marca 1996 roku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Wówczas ustanowiono kawalerów i damy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Złożyli oni zobowiązanie i przysięgę, że jako kawalerowie i damy będą „doskonalej służyć Chrystusowi i jego Kościołowi dla chwały Bożej i zbawienia świata”. Kolejne inwestytury miały miejsce w Warszawie, Miechowie, Krakowie, Gnieźnie, Wrocławiu, Katowicach, Radomiu, Częstochowie, Białymstoku, Łowiczu, Sosnowcu i w Gdańsku.

Dzisiaj zakon w Polsce liczy 229 osób.. Do zakonu w randze komandora z gwiazdą należy 12 polskich biskupów, w tym obecny wśród nas bp kielecki Kazimierz Ryczan oraz 43 kapłanów. Większą część zakonu tworzą osoby świeckie: 46 dam i 128 kawalerów, wśród nich Zwierzchnik Zakonu w Polsce komandor Karol Szlenkier.

Maryjo, dodaj nam wszystkim siły i odwagi, abyśmy tak jak Ty, wiernie stali obok Krzyża Jezusowego. Maryjo, módl się za nami, abyśmy nigdy nie utracili wiary w oczekiwaniu zmartwychwstania i zwycięstwa krzyża. Abyśmy strzegąc Pustego Grobu byli świadkami nadziei. Dzisiaj, kiedy wielu składa swoje nadzieje w tym świecie, to pusty Grób nam mówi, że istnieje inny świat, że mamy przed sobą przyszłość. Wpatrywać się w pusty Grób, to otwierać się na wieczność i walczyć o królestwo Chrystusa, o rozszerzanie się Kościoła oraz podejmować w głębokim duchu wiary i miłości posługę charytatywną wobec Ziemi Świętej. Matce Najświętszej polecamy osobę Wielkiego Przeora Polskiego Zwierzchnictwa jest kard. Józefa Glempa. Polecamy Ci Maryjo wszystkich słabych, chorych, cierpiących, w sposób szczególny cierpiących chrześcijan w Ziemi Świętej.

A teraz, Maryjo przyjmij akt naszego synowskiego zawierzenia i prowadź nas do swojego Syna, Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. W imieniu dam i kawalerów słowa zawierzenia wypowie komandor z gwiazda naszego Zakonu bp Kazimierz Ryczan.

Ks. Jerzy Bielecki OESSH



GALERIA ZDJĘĆ










© OESSH 2009