Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w JerozolimieGALERIA ZDJĘĆ sobota 6 września (119) | niedziela 7 września (114 zdjec)

fot. Paweł Mazur fotografarchitektury.comIII Dni Jerozolimskie w Miechowie

W Miechowie w dniach 6 i 7 września 2014 r. odbyły się III Dni Jerozolimskie. Wyjątkowym gościem uroczystości był ks. abp Fouad Twal, Łaciński Patriarcha Jerozolimy i równocześnie Wielki Przeor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (OESSH). Do Miechowa przybyli kawalerowie i damy Polskiego Zwierzchnictwa oraz delegacje Zwierzchnictw Austrii oraz Anglii i Walii. Tegoroczne Dni Jerozolimy kończyły, rozpoczęte w ubiegłym roku, obchody jubileuszu 850-lecia sprowadzenia do Polski zakonu bożogrobców przez uczestnika wypraw krzyżowych księcia Jaksę Miechowitę.

W sobotę 6 września w siedzibie Polskiego Zwierzchnictwa OESSH w Miechowie, J.E. Zwierzchnik Karol Bolesław Szlenkier C*SSH wraz z członkami Rady Zwierzchnictwa powitał przybyłych: Jego Błogosławioność ks. abp. Fouada Twala Łacińskiego Patriarchę Jerozolimy, ks. bp. dr. hab. Kazimierza Ryczana C*SSH Ordynariusza Kieleckiego oraz dr. hab. Karla Lengheimera KGCHS Zwierzchnika Zakonu w Austrii i dr. Davida Smith’a KGCHS Zwierzchnika Zakonu w Anglii i Walii. Na tym spotkaniu obecni byli również: ks. Mirosław Kaczmarczyk ESSH proboszcz miechowskiej Bazyliki Grobu Bożego, ojcowie franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej z o. Jerzym Krajem na czele, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski ESSH, Jan Włudarczyk CSSH oraz Dariusz Marczewski burmistrz Miasta i Gminy Miechów, który dokonał otwarcia obchodów III Miechowskich Dni Jerozolimy.

Po niej w Muzeum Ziemi Miechowskiej została uroczyście otwarta z udziałem przybyłych gości wystawa przedstawiająca pierwszą w historii wizytę papieża Ojca Świętego Pawła VI w Ziemi Świętej w 1964 r. Wystawę zorganizował Komisariat Ziemi Świętej Ojców Franciszkanów z Krakowa. Po południu w kaplicy Grobu Bożego Bazyliki Miechowskiej odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. bp Kazimierz Ryczan.

Późnym popołudniem w budynku Domu Kultury (Centrum Kultury i Sportu w Miechowie) odbyła się konferencja naukowa zt.: "W 50 rocznicę pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej". Okolicznościowe referaty wygłosili: o. dr Narcyz Klimas „Historyczna pielgrzymka Pawła VI do Ziemi Świętej (4-6 stycznia 1964 r.)”, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski „Pielgrzymka Jana Pawła II (21-26 marca 2000 r.) i Benedykta XVI (8-15 maja 2009 r.) do Ziemi Świętej” oraz Łaciński Patriarcha Jerozolimy J. Bł. ks. abp Fouad Twal „Społeczny i polityczny wymiar podróży apostolskiej Papieża Franciszka do Ziemi Świętej (24-26 maja 2014 r.)”. Konferencję prowadzili: ks. prałat dr Jerzy Bielecki ESSH oraz prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski CSSH. Pierwszy dzień III Miechowskich Dni Jerozolimy zakończyła wspólna kolacja w krużgankach byłego klasztoru Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Bożego.

Uroczystości niedzielne rozpoczęło spotkanie członków zakonu z J. Bł. ks. abp. Fouadem Twalem, który przy okazji pobytu w Miechowie wręczył przyznane przez Wielkiego Mistrza dyplomy komandorskie oraz dyplomy rycerskie przyjętym podczas inwestytury w Kielcach w czerwcu br. polskim damom i kawalerom OESSH. Następnie odbyło się spotkanie z siostrą Szczepaną, która opowiedziała o prowadzonym przez siostry Elżbietanki, sierocińcu w Betlejem i o sytuacji chrześcijan w tym mieście.

Kulminacyjnym punktem III MDJ była okolicznościowa Msza św. w Bazylice Grobu Bożego w intencji pokoju w Ziemi Świętej. Mszę św. poprzedził przemarsz członków Zakonu wokół miechowskiego rynku przy dźwiękach muzyki orkiestry szkockiej ”Donegal” z Częstochowy. W pochodzie wzięli również udział księża, siostry zakonne, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz grupa historyczna rycerzy i dam na koniach. Eucharystii w miechowskiej Bazylice przewodniczył Łaciński Patriarcha Jerozolimy J. Bł. ks. abp Fouad Twal. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali biskup kielecki dr hab. Kazimierz Ryczan C*SSH, ks. prałat Jerzy Bielecki ESSH - rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Mirosław Kaczmarczyk ESSH proboszcz miechowskiej Bazyliki, ks. Marek Rumiński C*SSH z Niemiec a także m.in. ks. Wincenty Pytlik ESSH, ks. Krzysztof Bąk CSSH , ks. Jerzy Misiurek, franciszkanie: o. Jerzy Kraj, o. Nikodem Gdyk ESSH, o. Paschalis Kwoczała oraz kanonicy miechowscy i obecni księża członkowie Zakonu.

J. Bł. Patriarcha Jerozolimy Fouad Twal w swojej homilii bardzo mocno zaapelował o solidarność z Ziemią Świętą, doświadczoną wyjątkowym prześladowaniem chrześcijan, a także zwrócił uwagę na nasze zobowiązania wynikające z faktu bycia chrześcijaninem oraz na pilną potrzebę solidarności z chrześcijanami ze strony Europy. Podziękował Konferencji Episkopatu Polski za obchodzenie 26 sierpnia 2014 r. jako dnia solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie oraz zaapelował do Polaków o wspólną modlitwę o pokój.

Pod koniec Mszy św. członkowie Polskiego Zwierzchnictwa OESSH kawaler Mariusz Drabikowski ESSH i komandor Stanisław Osmenda CSSH przekazali w darze dla Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie kryształowo-bursztynową monstrancję zawierającą element krzyża jerozolimskiego, dzieło artysty Mariusza Drapikowskiego. Piotr Janik ESSH i Tomasz Jaxa-Chamiec ESSH przekazali dla Zakonu kopię miecza księcia Jaksy, wykonaną na podstawie pierwowzoru, który znajduje się w muzeum we Florencji. Na zakończenie Mszy św. J. E. Karol Bolesław Szlenkier C*SSH wręczył ordery złotej, srebrnej i brązowej Glorii Zwierzchnictwa Polskiego zasłużonym damom i kawalerom.

Po procesjonalnyw przejściu z monastrancją do kaplicy Grobu Bożego odmówiono tu tradycyjną modlitwę o pokój, w której wzięli udział Patriarcha Jerozolimy, Ordynariusz Kielecki, księża celebrujący Mszę św., Polski Zwierzchnik OESSH wraz z członkami Rady Zwierzchnictwa, goście zagraniczni oraz władze miasta i powiatu.

Niedzielne uroczystości zakończyło wspólne zdjęcie i uroczysty obiad w byłym budynku klasztornym. Kończąc zakonne uroczystości J.E. Karol Bolesław Szlenkier C*SSH podziękował w gorących słowach organizatorom, a szczególnie komandorowi Stanisławowi Osmendzie CSSH za wyjątkowe zaangażowanie w organizację i kordynację III Dni Jerozolimskich w Miechowie.

Równolegle do uroczystości zakonnych na rynku w Miechowie trwał Festyn Średniowieczny, w programie którego były m.in.: publiczna kwesta na cele charytatywne w Ziemi Świętej; atrakcje przygotowane przez kramy prezentujące rzemiosło i oferujące produkty tradycyjne; pokazy walk rycerskich; warsztaty i konkursy; prezentacje zespołów młodzieżowych; koncert muzyki celtyckiej.

Szczególnym gościem III Dni Jerozolimskich był chrześcijański Palestyńczyk z Betlejem Rony Tabashi, który wspaniałym śpiewem i koncertem na rynku ubogacił uroczystości.

III MDJ zorganizowali: Zakon Rycerski świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Parafia Grobu Bożego w Miechowie, Urząd Miasta i Gminy Miechów, Starostwo Powiatowe w Miechowie i Komisariat Ziemi świętej.

Szerszy opis III MDJ znajduje się na stronie internetowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Barbara Szablowska-Małoszewska DSSH
Z okazji III Miechowskich Dni Jerozolimy Poczta Polska wyemitowała kartę pocztową i kolekcjonerski znaczek, którym towarzyszy ozdobny datownik stały ze zmienną datą. Na karcie przedstawiono XV-wieczną kopię Grobu Bożego w Bazylice Miechowskiej, na znaczku zaś widnieje portret Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy J. Bł. abpa Fouada Twala.
I MIECHOWSKIE DNI JEROZOLIMY 2010
II MIECHOWSKIE DNI JEROZOLIMY 2012

© OESSH 2009